Oracle má aplikace pro strojové učení

„Výrazy jako nová revoluční technologie nepoužívám na naší konferenci Oracle OpenWorld každý rok, protože tolik revolučních nových technologií zase není. Ale tahle, ta skutečně revoluční je,“ komentoval ohlášení Larry Ellison, který v rámci své keynote prezentoval i platformu Oracle Autonomous Database Cloud, což je první autonomní a stoprocentně samořídící databáze na světě, a nové automatizované aplikace zabezpečení, které v reálném čase detekují kybernetické útoky a odstraňují jejich následky.

Využití strojového učení umožňuje u platformy Oracle Autonomous Database Cloud naprostou automatizaci; pro řízení a správu databáze není třeba lidská práce, upgrade, nasazování záplat i ladění databáze probíhá automaticky během jejího provozu. Automatizace odstraňuje riziko lidských chyb a protože nyní lidská obsluha není třeba ani k testování výkonu, Oracle umožňuje zákazníkům minimalizovat náklady na plánované i neplánované výpadky. Doba výpadků nyní poklesne pod 30 minut za rok a společnost Oracle garantuje, že cena služby bude v porovnání s konkurenčním Amazonem poloviční. „Naše nová platforma je pružná, a to doslova a ihned. Nikdy není třeba poskytnout více zdrojů, než úloha opravdu vyžaduje,“ vysvětlil Ellison. Oracle Autonomous Database Cloud je poháněn novou generací databáze Oracle, která nese označení 18c.

Ellison také prezentoval výsledky srovnávacího testu, které ukazují rozdíl v provozu databáze Oracle v prostředí Oracle Cloud a v nejlepší službě Amazonu pro provoz databází, Amazon Relational Database Service (RDS). Přímé srovnání ukazuje rozdíl mezi garantovanou kvalitou služeb (SLA) u Amazonu, kde dostupnost a spolehlivost služby dosahuje 99,95 %, a služeb Oracle, které garantují 99,995 %. „Není to tak, že bychom v Oracle vytvořili nějakou hloupou demonstraci jen proto, aby ze srovnání Amazon vyšel špatně. Příslušné sady dat opravdu využíváme pro stresové testy, testování výkonu a validaci naší databáze. Testy ukázaly, že Amazon je při stejné pracovní zátěži 5-8krát dražší než platforma Oracle Autonomous Database,“ prezentoval Ellison.

Konference Oracle OpenWorld probíhá právě v těchto dnech v San Franciscu. Více než 60 000 návštěvníků se může zúčastnit 2 500 vzdělávacích setkání a k dispozici jsou také stovky ukázek a prezentací více než 400 partnerů a zákazníků společnosti Oracle z celého světa. Úvodní keynote Larryho Ellisona sledovalo 18 milionů zájemců. O dalších novinkách vás budeme informovat.

Petr Prokůpek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *