Podnikové služby: Vyšší mzdy, zajímavější benefity, kvalitní pracovní prostředí

Rozsáhlý průzkum mezd v oboru podnikových služeb představila personální agentura Grafton Recruitment. Vyplývá z něj, že silná expanze tohoto oboru v ČR způsobila kontinuální růst poptávky po kvalifikovaných zaměstnancích a s ní související růst mezd, a to napříč všemi 10 sledovanými regiony. Kromě vysokoškolsky vzdělaných uchazečů začíná obor dávat větší prostor i uchazečům se středoškolským vzděláním. Ovšem jen těm, kteří hovoří cizími jazyky.

Z růstu místních center sdílených podnikových služeb i zakládání nových provozů mohou profitovat zejména zaměstnanci a uchazeči o práci v tomto oboru. Na trhu totiž přibývají zajímavé pracovní nabídky, které motivují ke změně zaměstnání. Uchazeči přitom nemusí vyvíjet přílišnou aktivitu při hledání nového zaměstnání. „Jedná-li se o kvalifikovaného člověka se zkušeností, často je přímo osloven HR oddělením společnosti anebo personální agenturou, a to například prostřednictvím sociálních médií,“ vysvětluje Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment s tím, že velká část pracovních pozic je vhodná i pro absolventy vysokých škol, kteří jsou často oslovovaní na veletrzích pracovních příležitostí anebo pozvánkami na kariérní dny jednotlivých zaměstnavatelů z oblasti, ve které studují.

Vyšší mzdy, zajímavější benefity, kvalitní pracovní prostředí

Zaměstnavatelům naopak silná expanze oboru přináší starosti a nové výzvy – stále náročnější je nejen zaměstnance najít, ale i dlouhodobě udržet. Již nestačí tzv. „držet tempo“ s konkurencí, ale je nutné snažit se být o krok napřed. V poslední době jsou vedle mzdy hlavními nástroji v boji o zaměstnance především benefity (finanční i nefinanční), pracovní prostředí a vybavenost kanceláří. Očekávání ze strany uchazečů ohledně výše benefitů však výrazně převyšuje současnou nabídku zaměstnavatelů. „Dle našeho průzkumu se průměrná hodnota poskytovaných benefitů pohybuje okolo 2.000 Kč měsíčně, uchazeči ovšem očekávají zhruba 5.000 Kč za měsíc,“ komentuje Martin Ježek. Centra sdílených podnikových služeb byla v minulém roce také nucena zaměřit se na úpravy interních HR struktur či výběrová řízení. Hlavním cílem těchto kroků přitom bylo urychlit výběrové procesy a zvýšit jejich efektivitu. Nábor navíc neprobíhá jen v rámci České republiky, vzhledem k širokému regionálnímu záběru místních center je nutné nabírat i zahraniční talenty. Grafton Recruitment však vidí situaci na českém trhu pozitivně: „Kvalitní síť vysokých škol a univerzit v České republice poskytuje segmentu sdílených podnikových služeb bohatý zdroj talentovaných uchazečů o zaměstnání. 68 vysokých škol ročně opustí 77 tisíc absolventů. A právě pro ně představují centra služeb oblíbený start kariéry,“ říká Martin Ježek a dodává: „Stále častěji v tomto oboru zahajují kariéru i absolventi škol středních, zvláště pak ti, kteří hovoří cizími jazyky. Z našeho průzkumu vyplývá, že představují již zhruba čtvrtinu nově obsazovaných pracovních míst.“ Absolventi středních škol s ekonomickým zaměřením často začínají na pozicích fakturantů a účetních, absolventi gymnázií často využívají znalost jazyků a začínají v zákaznických službách.

Složitě vs. snadno obsazované pozice

Z průzkumu Grafton Recruitment vyplynulo, že nejsložitěji se obsazují pozice, kde se kombinují expertní znalosti s jazykovými schopnostmi. Paradoxem je, že zde nemluvíme o neobvyklých jazycích, ale například o němčině, francouzštině či holandštině. V Brně či Ostravě je tak například největší nedostatek uchazečů s plynulou angličtinou a němčinou pro zákaznické služby, IT i finance. V Brně hodně chybí i účetní se znalostí francouzštiny či maďarštiny. V Praze je zase problém najít vhodné kandidáty se znalostí komplexního účetnictví a poptávka roste i po specialistech pro interní nábor a v HR administrativě s jazyky. Snadno lze naopak obsadit ty pracovní pozice, kde se vyžaduje pouze angličtina a zkušenosti z administrativy nebo zákaznického servisu, případně též jazykové kombinace angličtina a ruština nebo italština.

Typické mzdy

Podle statistického úřadu vzrostla průměrná mzda na 29320 Kč. V oboru podnikových služeb ji však většina pozic převyšuje, a to i v případě, že se jedná o mzdu absolventa bez praxe.  Specialista zákaznické péče bez praxe a se znalostí dvou cizích jazyků si například v Praze přijde až na 37 tisíc korun měsíčně, v Jihlavě dokonce 35 tisíc, v Brně, Českých Budějovicích či Plzni na 30 tisíc. Nejmenší ohodnocení může očekávat v Královehradeckém kraji, kde se měsíční mzda této pozice pohybuje kolem 25 tisíc korun. Mzdový účetní s dvěma jazyky si v Praze vydělá až 45 tisíc korun, v Brně 38 tisíc, v Ostravě, v Plzni či v Jihlavě 35 tisíc. Podobné mzdy může očekávat i například specialista IT podpory, který hovoří dvěma cizími jazyky. Velmi dobré mzdy mohou očekávat odborníci v oblasti logistiky a HR. Například specialista nákupu s dvěma jazyky v Praze může vydělat až 60 tisíc korun měsíčně, v Brně, Ostravě či Plzni 40 tisíc korun. Znalost dvou jazyků není nutností, uplatnění najdou i lidé, kteří hovoří jen jedním jazykem. I v tomto případě lze čekat nadprůměrné ohodnocení. Pro srovnání mzdová účetní se znalostí jednoho jazyka si vydělá v Praze 40 tisíc, v Brně, Plzni či Ostravě 35 tisíc, v Ostravě či v Hradci Králové 30 tisíc korun měsíčně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *